Noorderpaviljoen aan Scheldekaaien keert terug naar oorspronkelijke vorm

Noorderpaviljoen op de Scheldekaaien
Het Noorderpaviljoen voor de werken
links naast tekst
content

Begin maart start AG Vespa met de afbraak van enkele later toegevoegde elementen aan het historische Noorderpaviljoen op de Scheldekaaien. De aangebouwde toren met loopbrug wordt verwijderd, net als twee buitentrappen. De ingreep kadert binnen de bredere, gefaseerde heraanleg van de Scheldekaaien. 

Het neogotische paviljoen, op het einde van het noordelijke wandelterras naast de Schelde, was lange tijd een geliefd café-restaurant.  

Werken 

De latere architecturale toevoegingen worden afgebroken omdat ze een hindernis vormen voor de stabilisatie van de Scheldekaaien en de bouw van de nieuwe waterkering. Ook bemoeilijken ze er de heraanleg van de publieke ruimte. Monumentenzorg beschouwt dit volume bovendien als een storende toevoeging aan het historische paviljoen. 

De niet-originele elementen worden verwijderd, uiteraard met behoud van het oorspronkelijke gebouw dat dateert uit circa 1887. Concreet gaat het om de toren met loopbrug, een buitentrap naar de kelder en een inkomtrap. De afbraak en de daaropvolgende herstelwerken nemen ongeveer drie maanden in beslag. 

Eind 2026 volgen bijkomende werken aan het Noorderpaviljoen, waaronder de waterdichting van de kelder en de aanleg van nieuwe riolering en nutsaansluitingen. Aansluitend zal AG Vespa de zoektocht starten naar een uitbater die instaat voor de verdere afwerking en een kwalitatieve, duurzame invulling van het gebouw. 

Scheldekaaien 

De heraanleg van de Scheldekaaien is een ambitieus stadsproject dat het historische publieke domein langs de Schelde transformeert tot een aantrekkelijke, groene en klimaatbestendige verblijf- en wandelruimte, met respect voor erfgoed en lokale identiteit. 

In het centraal deel noord, van het Steenplein tot het Noorderterras, zal het verleden van Antwerpen in de kijker staan, door ondergrondse restanten opnieuw beleefbaar te maken onder de historische hangars. De hangars zelf worden gerestaureerd en er komen trappen naar het wandelterras. Ook dat wordt gerestaureerd, tot een groene verblijfsruimte met zitbanken. De vernieuwde hangars en het wandelterras openen deze zomer. 

In het centraal deel zuid, van het Steenplein tot het Zuiderterras, komt in een latere fase een grote stadstuin, centraal onder de hangars. Ook daar worden de hangars en het wandelterras gerestaureerd. 

Richting noorden, tussen het Noorderterras en het Loodswezen, zijn de werken volop bezig. Daar komt er een park met drie vliettuinen en een namenmonument. Die zone wordt afgewerkt tegen de zomer van 2027. 

Schepen voor stadsontwikkeling Patrick Janssens: "Met deze nieuwe stap bouwen we verder aan de Scheldekaaien die opnieuw deel uitmaken van het dagelijkse leven in de stad. We combineren respect voor erfgoed met groen en meer ruimte voor de Antwerpenaar. De stadstuin onder de hangars wordt een concrete meerwaarde: een toegankelijke plek waar bewoners en bezoekers kunnen samenkomen in een aangename, groene omgeving. Door bij het Noorderpaviljoen de latere rood-witte aanbouw en enkele andere toevoegingen weg te nemen, brengen we het paviljoen terug naar zijn oorspronkelijke vorm. Zo wordt het gelukkig terug in de historische glorie hersteld."

Gerelateerd

Gevel Noorderpaviljoen met op de achtergrond de Schelde
Project

Noorderpaviljoen

Commercieel vastgoed

We restaureren dit beschermde monument en geven het een invulling als café en/of restaurant.

Het ponton aan het Steenplein en het Sint-Annaveer in de achtergrond
Project

Schipperskwartier en Centrum

Publieke ruimte, Gebiedsontwikkeling

Schipperskwartier en Centrum maakt deel uit van de Scheldekaaien en wordt in een nieuw kleedje gestoken.

Een stukje Scheldekaaien voor de heraanleg
Project

Scheldekaaien

Publieke ruimte, Gebiedsontwikkeling

De Scheldekaaien zijn een strook van 6,7 kilometer van het Droogdokkeneiland in het noorden tot Blue Gate Antwerp in het zuiden. De volgende jaren veranderen ze grondig van uitzicht.

Tags