Vandaag vind je de archieven van de stad in het imposante Felixarchief, 700 jaar geleden was dat nog helemaal anders. Toen werden belangrijke documenten bewaard in de privilegiekom, een loodzware kist van twee meter lang. De kist doorstond de tand des tijds en werd recent onderzocht door de restauratiespecialisten van Remmen bv. En ja hoor, de kist gaf enkele geheimen prijs.



Vroeger praktisch voorwerp, nu een mythische status
Vandaag heeft de privilegiekom een haast mythische status. Het spreekt natuurlijk tot de verbeelding: de kist had verschillende sloten met verschillende sleutels. Zo kon de kist enkel geopend worden als alle sleutelhouders aanwezig waren. Je kan je de plechtige rituelen zo inbeelden. Maar iedereen verliest weleens een sleutel en verschillende sporen wijzen er dan ook op dat de kist regelmatig opengebroken is geweest. “Ook bijzonder eigenaardig was dat we zagen dat de kist aan de bovenkant in tweeën is gezaagd. Waarschijnlijk was er een wijziging in gebruik van de kist en mocht een bepaald compartiment maar voor een beperkt aantal sleutelhouders toegankelijk zijn? We hebben er in de archieven niets over teruggevonden en kunnen er nu alleen maar over fantaseren. Wat ook leuk is natuurlijk (glimlacht). In ieder geval is duidelijk dat de privilegiekom vroeger vooral een gebruiksvoorwerp was en er heel praktisch mee omgesprongen werd. Het draagt allemaal bij tot de historische gelaagdheid van het object.”

Veertiende eeuw
Dankzij het werk van dendrochronologist Kristof Haneca, die een datering uitvoerde op verschillende onderdelen van de privilegiekom, weten we nu zeker dat het stuk dateert uit de veertiende eeuw. Ook Martijn en zijn collega’s kwamen tot die conclusie. “De brokken van harszegels die we vonden in de kist stammen ook uit de veertiende eeuw”, zegt Martijn. “Deze privilegiekom is dus eeuwenlang getuige geweest van de boeiende geschiedenis van de stad. Fantastisch dat de kist al die eeuwen heeft overleefd. Helaas hebben we niet alle vraagstukken kunnen oplossen, bijkomend onderzoek is dus zeker aangewezen.”
Na de restauratie van het stadhuis (heropening voorzien voorjaar 2022) krijgt de privilegiekom er opnieuw een plekje en zal je deze buitengewone kist met je eigen ogen kunnen aanschouwen.