Stad aan het water in 2025

Kraan graaft de eerste kasseien weg op de Loodswezensite aan de Scheldekaaien
Start werken Loodwezensite
links naast tekst
content
Scheldekaaien

Droogdokkeneiland

In 2025 zijn de werken aan de eerste fase van de herontwikkeling van de historische Droogdokkensite volop aan de gang. De restauratie van de eerste vijf droogdokken vordert volgens planning, en vormt de basis voor de verdere ontwikkeling van de site als maritiem erfgoed- en belevingsgebied. Parallel starten in oktober ook de werken aan enkele omliggende gebouwen zoals het Pomphuis en de Ketelmakerij en de eerste fase van de heraanleg van de publieke ruimte op de site met extra groen en bomen, zittrappen en een inkomplein.

Loodswezensite

Na de openluchttentoonstelling in 2024 is in 2025 de effectieve heraanleg van de Loodswezensite gestart. De site evolueert van een tijdelijk ingerichte ruimte naar een volwaardige publieke ruimte met aandacht voor vergroening, verblijfskwaliteit en de historische context van de havenactiviteiten. De publieke ruimte van 2 hectare wordt een park met verschillende tuinen. De heraanleg voorziet ook de integratie van een Namenmonument ter herdenking van de overleden Antwerpse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog.

Luchtbeeld van de heraangelegde Scheldekaaien ter hoogte van Nieuw Zuid
De vernieuwde Scheldekaaien ter hoogte van Nieuw Zuid
rechts van tekst
content

Centraal deel 

De heraanleg van de kaaivlakte tussen het Zuiderterras en het Noorderterras verloopt in fases. De noordelijke hangars en het wandelterras worden gerestaureerd en kunnen in de zomer van 2026 opnieuw opengesteld worden.

Ook het voorontwerp voor de kaaivlakte van het Steenplein richting het Zuiderterras werd verder verfijnd en door het stadsbestuur goedgekeurd. Blikvanger is een grote stadstuin centraal onder de hangars. Om het verleden van Antwerpen in de kijker te zetten, maken we de middeleeuwse kaaimuur en de historische Bierpoort toegankelijk.

Nieuw Zuid 

Het nieuwe park op de Scheldekaaien ter hoogte van Nieuw Zuid opent in juli 2025. Het gaat over een gebied van 750 meter lang en 5,5 hectare groot. Het park vormt een belangrijke groene schakel langs de Schelde en biedt ruimte voor zachte mobiliteit, ontspanning en klimaatadaptatie, met veel aandacht voor waterbeheer en biodiversiteit.

De centrale grasweide in het Zuidpark © Isabell Pateer
Het Zuidpark groeide uit tot een echte ontmoetingsplek
links naast tekst
content

Zuidpark

Na de feestelijke opening in 2024 is het Zuidpark in 2025 volledig in gebruik als stedelijke ontmoetingsplek. De focus ligt op beheer, activering en programmatie van het park, met ruimte voor evenementen, sport en recreatie.

Het park bewijst zich als een klimaatrobuuste ingreep, met innovatieve waterbuffering en vergroening die bijdragen aan een aangenamer stedelijk microklimaat.

Blue Gate Antwerp

In 2025 worden de laatste infrastructuurwerken van de derde fase afgerond en opgeleverd. Daarmee komt de ontwikkeling van de PPS-zone in een eindfase.

De focus verschuift naar verdere invulling van de site met bedrijven en duurzame economische activiteiten. De monitoring van bodem en grondwater loopt verder na de afgeronde saneringswerken.

Na de sluiting van de petroleumpier om veiligheidsredenen wordt in 2025 verder onderzocht hoe deze zone in de toekomst herontwikkeld kan worden.